Čas sa naplnil.

Včerajším dňom zanikla moja funkcia starostu obce Terchová. Stalo sa teda to, čo som po uplynulých parlamentných voľbách, v ktorých som bol zvolený za poslanca Národnej rady Slovenskej republiky vyhlásil. Po predložení záverečného účtu obce Terchová za rok 2015 som sa mandátu starostu vzdal na zasadnutí obecného zastupiteľstva. Podľa strany Sloboda a Solidarita je neprípustné, aby jeden človek vykonával súčasne dve funkcie hradené z verejných zdrojov na plný pracovný úväzok. Nepodporujeme takzvané sedenie na dvoch stoličkách a ja sa stým plne stotožňujem. Zásadu „jeden mandát stačí“ rešpektujem napriek tomu, že zákon umožňuje súbežné vykonávanie oboch funkcií. Obec Terchová je a bola mojou srdcovou záležitosťou, a preto rozhodovanie nebolo pre mňa jednoduché. Som na Terchovú a všetkých Terchovcov hrdý a ani toto moje rozhodnutie na tom nič nemení. Viedol som obec podľa svojho najlepšieho vedomia, avšak funkcia poslanca Národnej rady je poverenie od voličov z celého Slovenska. Beriem to ako výzvu, ako vysvedčenie za roky, keď som už poslancom bol. Som presvedčený, že takto budem užitočnejší aj pre Terchovú. Z Terchovej neodchádzam a som pripravený kedykoľvek pomôcť a priložiť ruku k dielu.

K prvým mojím legislatívnym iniciatívam v Národnej rade preto patrí návrh ústavného zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky práve s cieľom zamedziť kumulácii exekutívnych funkcií v samospráve (predseda vyššieho územného celku, starosta obce, primátor mesta, starosta mestskej časti), ako aj štatutárnych funkcií vo verejnoprávnych inštitúciách s mandátom poslanca Národnej rady Slovenskej republiky. Uvedená kumulácia funkcií otvára totiž možnosť získavania neodôvodnených výhod pre riadený subjekt a takýto stav stavia týchto poslancov Národnej rady Slovenskej republiky do permanentného konfliktu záujmov pri rôznych hlasovaniach – najmä pri štátnom rozpočte a daniach, ale napr. aj napríklad aj pri hlasovaniach o zákonoch upravujúcich príslušné verejnoprávne inštitúcie, kde výhoda v prospech konkrétnej obce, mesta, VÚC alebo verejnoprávnej inštitúcie môže ísť na úkor iných subjektov, alebo spoločnosti ako celku.

V súčasnosti sa presadil skôr mäkší a pre závistlivú časť verejnosti príťažlivejší model založený na princípe „viacero funkcií ale len jeden plat“. Tento model však odmietam, pretože sa tým len konzervuje súčasný stav, pri ktorom vždy existuje riziko, že za volebným úspechom daného politického subjektu bude okrem iného aj prepojenosť záujmov v procese rozhodovania na celoštátnej a regionálnej úrovni. Samotný plat toho-ktorého funkcionára je preto na mocenskej šachovnici zanedbateľný a títo funkcionári nemajú problém sa ho zriecť a pred verejnosťou to prezentovať ako nezištné obetovanie sa.

Na záver sa chcem poďakovať všetkým spolupracovníkom na obecnom úrade, poslancom obecného zastupiteľstva ako aj všetkým občanom, ktorí mi pomáhali pri realizácií mojich plánov vo funkcií starostu obce.

Späť na hlavnú stránku

pošli na vybrali.sme.sk

3 názory na “Čas sa naplnil.

    • Aj, Ja nelutujem, že som Vás volila s manželom aj so synmi….pripojila sa aj moja sestra s celou rodinou….Źelám, Vám p.Laurenčík veľa úspechov a pevné nervy,nie je Vám čo zavidieť,keď sú tam medzi Vami aj vyjadrím sa ľudovo…..Judáši…

  1. Pán Laurenčík,
    s manželom a celou rodinou sme Vám v posledných parlamentných voľbách dali svoj hlas. Sme Žilinčania, ale v Terchovej podnikáme a veríme, že nás nesklamete. Aj toto gesto je prejavom toho, že plníte, čo ste sľúbili. Prosím, nezabudnite odkiaľ pochádzate a myslite na to, že Vaše šťastie nebude plnohodnotné bez šťastia Vašich blízkych (aj z Terchovej). Vo Vašej ďalšej práci, prospešnej pre celé Slovensko držíme palce a prajeme veľa zdravia, šťastia a úspechov!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *