Oprava plota okolo cintorína

Rozpočet už máme schválený a nič nám nebráni v tom, aby sme pomaly (podľa finančných možnosti) začali realizovať kroky, ktoré máme na tento rok v pláne. Jedným z nich je aj oprava (výstavba) plota okolo starého cintorína. Na starom plote zanechal zub času a aj nedostatočná starostlivosť od obce, svoje stopy.Je značne zdevastovaný a v časti rozšírenia cintorína je len provizórny. Brány do cintorína už neexistujú, pretože sa nezatvárali a namiesto premastenia pántov a ich opravy, natretia  a sfunkčnenia, sa vyhodili. Na vstupe do Terchovej nám oplotenie cintorína nerobí dobré meno, ale veľkú hanbu  a je najvyšší čas začať s tým niečo robiť.

Oslovil som Lojza Muchu, ktorý sa so svojimi prácami prepracoval na poli architektúry na viacerých významným stavbách k vysokej úrovni, aby skúsil navrhnúť plot, ktorý by Terchovú charakterizoval, vydržal veľa rokov s minimálnymi nákladmi na údržbu a bol by na úrovni súčasnej doby. Na priložených obrázkoch je jeho prvý návrh. Je tam škica a aj technický výkres situácie a detailov. Dávam tento návrh na pripomienkovanie občanom. Očakávam konštruktívne pripomienky na vzhľad, jednotlivé prvky, ale aj celkový zámer.

Popis plota a zámeru realizácie:

Plot by mal byť cca 200 cm vysoký. Mal by lemovať chodník okolo komunikácie vo vzdialenosti cca 60cm. Zo začiatku nad terénom, ale v časti od brány k domu smútku smerom k centru by mal zároveň slúžiť do určitej výšky ako oporný múr, pretože v tejto časti už terén cintorína značne stúpa oproti ceste. V časti nad terénom by mali byť v jednotlivých poliach „okná“ s prvkami dvojramenného kríža z drevených guláčov striedajúce sa s prvkom troch lát. Základ plota a jednotlivé stĺpy polí, by mali byť vymurované z terchovského pieskovca (čiastočne využitie pôvodného plota). Zadná časť a výplne polí by boli vymurované z betónových tvárnic. Zo zadnej časti by bol plot hladký so štruktúrovanou omietkou (v nadzemnej časti) alebo iba  z tvárnic (v časti oporného múru). Tam kde by bol plot, ako oporný múr, by sa namiesto „okien“ objavila iba nika s prvkami totožnými, ako v „oknách“. Plot by bol cca 20cm-30cm hrubý a bol by prekrytý plastovým šindeľom. Na začiatku v smere od Žiliny by bola technologická brána na vjazd potrebných mechanizmov. Ostatné brány by boli iba pre peších a samozrejme bezbariérové, aby bol zabezpečený prístup aj pre vozíčkarov. V prvej etape uvažujeme vybudovať  plot od začiatku rozšíreného cintorína (smer od Žiliny) až po bránu (vrátane), ktorá vedie k domu smútku. Podľa finančných možností by sme neskôr samozrejme vybudovali plot okolo celého cintorína.

Po pripomienkovaní a finálnom návrhu oslovíme terchovské firmy na podanie ponúk na realizáciu. Jednou z možnosti je aj taká, že plot zadáme realizovať Obecnému podniku Terchová, ktorý by ho mohol za spolupráce „majstrov“ z rôznych športových a spoločenských organizácií postaviť vo vlastnej réžií.

Škica oplotenia (po kliknutí na obrázok, sa obrázok otvorí v samostatnom okne vo väčšej mierke):

Škica plot cintorí

Situácia oplotenia (po kliknutí na obrázok, sa obrázok otvorí v samostatnom okne vo väčšej mierke):

Situácia

Detail – brána pre peších k domu smútku (po kliknutí na obrázok, sa obrázok otvorí v samostatnom okne vo väčšej mierke):

Detail-brána pre peších k domu smútku

Detail – fragmenty v jednotlivých poliach (po kliknutí na obrázok, sa obrázok otvorí v samostatnom okne vo väčšej mierke):

Detail prvkov oplotenia

Detail – technologická brána (po kliknutí na obrázok, sa obrázok otvorí v samostatnom okne vo väčšej mierke):

Detail technologickej brány
Späť na hlavnú stránku

pošli na vybrali.sme.sk

6 názorov na “Oprava plota okolo cintorína

  1. Mňa by zaujímalo, či nebude táto rekonštrukcia až príliš finančne náročná, nakoľko cca. 150metrov (odhad od začiatku cintorína po vchod do domu smútku) má stáť 20 000€. A čo s ostatným plotom? Však to nie je ani tretina plota. Nebolo by vhodnejšie tieto peniaze použiť na iné akútne problémy? Rozbité chodníky, zdevastované okolie Jánošíka (5 000€ fontáne podľa môjho názoru veľmi nepomôže), amfiteáter, areál škôlky atď…

    • Lukáš, cena ešte nie je určená. Uchádzači budú o ňu súťažiť. Určite je veľa vecí, ktoré by sa mali v Terchovej urobiť a sú nemenej dôležite. Ten provizórny (drevený plot) a aj starý plot okolo cintorína vytvárajú z tohto miesta veľmi nedôstojne miesto.

  2. Návrh plota je pekný, myslím, že sa vcelku hodí do daného prostredia, ale otázkou je, či naozaj v tejto finančnej situácii obce je takéto niečo nevyhnutné a či by nestačila, možno nejaká úspornejšia varianta. Aj keď súdiť budeme môcť až na základe konečnej vysúťaženej ceny za tento projekt. Na druhej strane si uvedomujem, že robiť niečo „polovičato“ a vrážať peniaze dva krát (raz provízorne a druhý raz poriadne) asi nemá význam a zbytočne by to akurát náklady predražilo. V každom prípade plot je treba, otázka je za koľko a či na to obec má.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *