Terchovské kaplnky a kríže

Na tomto mieste chcem postupne uverejňovať informácie o kaplnkách a krížoch, ktorých je v terchovskom chotári nespočetne veľa. Naši predkovia ich stavali na rôznych miestach. Stretávali sa pri nich a prosili Boha o vyslyšanie svojich prosieb. Do kostola mali ďaleko, doprava neexistovala, a tak kaplnky a kríže boli častým miestom pre ich modlitby aj v nedeľu. Niektoré sú jednoduché, niektoré sú „pekné stavby“. Niektoré z nich boli postavené na pamiatku určitých udalosti – mor, cholera, povodeň. Iné, ako poďakovanie. Všetky majú spoločné jedno: boli postavené nezištne a s láskou.

Prosím návštevníkov tejto stránky o pomoc pri získavaní informácií o kaplnkách a krížoch. Ak som niečo uviedol nepresne alebo ak viete ďalšie informácie, tak neváhajte a napíšte mi na môj e-mail milan@laurencik.sk . Taktiež sa poteším informáciám o ľuďoch, ktorí sa o jednotlivé kaplnky a kríže starajú, ktorí ich opravili a aj informáciám o mieste, kde sa nachádzajú.

Na začiatku som si myslel, že kaplnky nájdem a navštívim za niekoľko týždňov. Už je to viac ako rok a ešte nemám všetky. Pri posledne navštívených som začal zisťovať aj GPS súradnice a nadmorskú výšku a uvádzam ich v popise. Ak by ste ich chceli navštíviť, tak sa môžete lepšie orientovať.

Kaplniek a krížov je v terchovskom chotári veľa, a preto som ich rozdelil podľa umiestnenia na nasledovne stránky:

Kaplnky a kríže vo Vrátnej a Štefanovej
Kaplnky a kríže na Bielom Potoku
Kaplnky a kríže na Vyšných Kamencoch
Kaplnky a kríže v Struhárni a Hornej Tižine
Kaplnky a kríže v Terchovej ústredi

Ďakujem všetkým, ktorí mi pri tomto mojom miniprojekte pomáhajú.

K 14. septembru 2008 je zdokumentovaných 36 objektov.
K 15. septembru 2008 je zdokumentovaných 39 objektov.
K 6. októbru 2008 je zdokumentovaných 40 objektov.
K 22. novembru 2008 je zdokumentovaných 43 objektov.
k 08. júnu 2009 je zdokumentovaných 44 objektov.

Späť na hlavnú stránku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *